Zelena in modra infrastruktura

Sistem zelene in modre infrastrukture oziroma prostorski preplet zelenih in vodnih površin na območju Mestne občine Kranj je danes, kljub širjenju urbaniziranih površin, dobro ohranjen. Poselitev na območju občine, ki se iz središča mesta Kranja v krakih širi proti obrobju, ima pomembno vlogo pri zmanjševanju učinka urbanega toplotnega otoka. Pomemben vpliv imata tudi reki Sava in Kokra, ki prečita središče mesta Kranj, in območja gozdov, ki so v preteklosti predstavljali naravno pregrado za poselitev. Zelene in modre površine občanom ponujajo prostor za sprostitev, rekreacijo in izboljšujejo kakovost bivanja. Prav tako predstavljajo pomemben življenjski prostor, ponor CO2 in krepijo odpornost območja občine na izredne vremenske dogodke.

 

V ogled vam ponujamo promocijski film projekta Green Infrastructure for Forest and Trees (GIFT), ki je navdih črpal tudi iz zelenega sistema mesta Kranj. 


Namen projekta GIFT je okrepiti vlogo zelene infrastrukture, zlasti gozdov in dreves, in jo intenzivneje vključiti v sodobni regionalni in urbani razvoj, ohranjanje okolja in biotske raznovrstnosti, kmetijsko, krajinsko, gozdarsko in drugo zakonodajo ter strategije.


 

 

Območje občine je biotsko raznovrstno, na kar kaže tudi dejstvo, da je 4.517,2 ha oziroma skoraj 30 % površine občine opredeljene kot posebno varstveno območje. Na območju občine se poleg omenjenih območij nahaja tudi 485,5 ha varovalnih gozdov, ki predstavljajo 3,2 % površine občine ter 2,2 ha zamočvirjenih zemljišč in 150,6 ha voda, ki skupaj predstavljajo vodne in močvirnate habitate (MKGP, 2022).

 

Preberite več: 


Aktivnosti Mestne občine Kranj niso usmerjene le k varovanju in upravljanju obstoječih zavarovanih in varovanih območij narave, temveč tudi k opredelitvi območij pomembnih za ohranjanje in krepitev biodiverzitete v urbanem in podeželskem prostoru. Prav v urbanem prostoru s skrbnim upravljanjem zelenih in vodnih površin uvajamo nove standarde in pomembno prispevamo h krepitvi biodiverzitete.

 

Preberite več: 


Mestno središče Kranja je, kljub osrednji ravninski ter prometno in gospodarsko obremenjeni legi, obdano z zelenimi površinami oz. pasom, ki ga tvorijo območja Nature 2000, ekološko pomembna območja, naravne vrednote, zavarovana območja in varovalni gozdovi.