S partnerji podpisali zavezo k podnebni nevtralnosti v Kranju

V Kranju, enem od 112 mest, ki jih je Evropska komisija izbrala v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, so po letu dni intenzivne priprave podnebne pogodbe, v petek, 1. marca 2024, s partnerji podpisali zavezo, da bodo delovali skupaj in proaktivno za uresničitev ciljev Misije v Kranju, kar bo občutno izboljšalo kakovost življenja v občini. Zavezo bodo skupaj z akcijskim in investicijskim načrtom v Evropski komisiji posredovali v sredini marca letos.

 

V podnebni pogodbi so opredelili vse ključne ukrepe za dosego cilja podnebne nevtralnosti do 2030 ter načine in finančna sredstva za izvajanje ukrepov. Z njimi bi lahko v Kranju do leta 2030 zmanjšali izpuste ekvivalenta CO2 za 113.263 ton glede na leto 2018.

 

 

Pripravo podnebne pogodbe so v Mestni občini Kranj (MOK) začeli z anketo med občani, ki so podali njihov pogled na trenutno stanje in začrtan razvoj Kranja, v proces pa vključili tudi vse ključne deležnike in interesne skupine – predstavnike javnih zavodov, lokalnega gospodarstva, prometa, energetike, upravljanja z gozdovi, IKT strokovnjake, akademike, predstavnike zdravstva, kmetijskih in gozdarskih institucij, lokalnih in regijskih agencij … Z več kranjskimi podjetji so opravili tudi poglobljene intervjuje, kaj bi lahko v njihovi panogi naredili za prilagajanje mesta na podnebne spremembe in zniževanje izpustov toplogrednih plinov.

 

Rezultat večmesečnega procesa je podnebna pogodba, ki jo je MOK kot prva mestna občina v Sloveniji že poslala v neformalen pregled konzorciju NetZeroCities (gre za del programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020 in podpira Zeleni dogovor EU) in prejela zelo pozitiven odziv. V preteklih dneh je ekipa MOK z njihovimi predstavniki uskladila še zadnje podrobnosti in pripravila končni dokument.

 

Evropski komisiji ga bo v uradni pregled poslala najpozneje 15. marca 2024, ključni del podnebne pogodbe pa je poleg akcijskega in investicijskega načrta tudi zaveza partnerjev, da si bodo po svojih zmožnostih prizadevali pomagati oziroma podpirali Kranj pri uresničitvi cilja podnebne nevtralnosti.

 

»Ta dokument smo sooblikovali skupaj, zato verjamem, da ga bomo tudi uresničili skupaj. Z združenimi močmi si bomo prizadevali za enoten cilj: izboljšati kakovost življenja v Kranju z manj onesnaženja, hrupa in drugimi izboljšavami. Računamo na vaše pametne poteze, rešitve in inovativnost, da bomo skupaj uspešno vodili in razvijali mesto – tudi z uporabnimi digitalnimi orodji. Pri tem nam bosta v veliko pomoč digitalna platforma Pametni Kranj, ki že deluje in se dnevno nadgrajuje, prav tako mestna kartica CeKR, ki bo v širšo uporabo prešla proti koncu marca. Zaveza, ki ste jo podpisali, sicer ni pravno zavezujoča, ima pa zato toliko večjo moralno težo. Vsak od nas je odgovoren za to, kakšna bo naša in prihodnost zanamcev. Zato je pomembno, kako delujemo, ravnamo, se odločamo … prav vsak dan kot posamezniki – in še pomembneje –, če smo v vlogi odločevalcev v posameznih sferah. S sodelovanjem v Misiji 100 imamo dejansko priložnost svet pustiti za sabo boljši, kot je danes,« je zbrane nagovoril župan Matjaž Rakovec.

 

Vabilu na petkov podpis zaveze v kranjski Kovačnici – Podjetniški inkubator Kranj se je odzvalo 33 predstavnikov gospodarstva, podjetij, javnih zavodov, društev …, in sicer (po abecednem redu):

Arriva, d. o. o.

Biotehniški center Naklo

BSC, poslovno podporni center, d. o. o., Kranj

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije,  Kmetijsko gozdarski zavod Kranj

Domplan, d. d.

Društvo SubArt

Elektro Gorenjska, d. d.

Fundacija Vincenca Drakslerja, so. p.

GENIS, d. o. o.

Inštitut za politike prostora IPOP

Iskraemeco, d. d.

Institut »Jožef Stefan«

JGZ Brdo

Komunala Kranj, javno podjetje, d. o. o.

Kontron, d. o. o.

Mestna knjižnica Kranj

Lanicon poslovno svetovanje

LEAG – Lokalna energetska agencija Gorenjske

MM IBIS, d. o. o.

Rekono, d. o. o.

Šolski center Kranj

T - 2, d. o. o.

T2 ROTALAB, d. o. o.

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko

Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede

Univerza v Ljubljani, Inovacijsko-razvojni inštitut

VIGRED, d. o. o.

VIZIJE MOBILNOSTI, d. o. o.

Wolt, d. o. o. Ljubljana

Zavod Center Stonoga, so. p.

Zavod RS za varstvo narave

Zveza tabornikov občine Kranj

Zavod za turizem in kulturo Kranj

 

V prihodnjih dneh – do uradne oddaje podnebne pogodbe Bruslju – bo zavezo naknadno podpisalo še nekaj institucij, pozneje bodo v MOK k temu povabili še ostale kranjske poslovne subjekte, pa tudi občanke in občane.

 

Župan Rakovec je izrazil pričakovanje, da bo Kranj po pregledu dokumentov v Bruslju v jeseni pridobil tako imenovani mission label in s tem potrdilo, da je s svojim načrtom na pravi poti. S tem bo Kranj postal tudi vzor oz. svetilnik za ostala mesta: cilj Misije je namreč iskanje praks, ki bodo pozneje v pomoč ostalim mestom pri uresničevanju Evropskega zelenega dogovora – da postanejo podnebno nevtralne do leta 2050.

 

 

Fotografije: Sandi Fišer/Mediaspeed

Kategorije:
priporocamo