Podpora ministrstva za zdravje podnebni nevtralnosti Kranja – in dobra novica iz Bruslja

»Želimo vam čim bolj uspešno in hitro pot do podnebne nevtralnosti. Upamo, da bo tudi ta način podpore pripomogel k vašim in našim skupnim ciljem,« je zapisano v pismu podpore, ki ga je Ministrstvo RS za zdravje namenilo Mestni občini Kranj (MOK) oz. njenemu podnebnemu načrtu. S tem se je pridružilo skoraj 50 drugim organizacijam, ki so s podpisom zaveze potrdile, da bodo aktivno podpirale uresničitev podnebnih ciljev v Kranju. 

 

V pismu podpore, ki ga je podpisala ministrica, dr. Valentina Prevolnik Rupel, je zapisano takole:

»Zdravstveni sistemi prispevajo k deležu ogljičnega odtisa, hkrati pa se morajo soočati s posledicami teh vplivov na zdravje prebivalstva. Gre za klinične posledice podnebnih sprememb, kot so ekstremni vremenski dogodki, vektorske bolezni in onesnažen zrak, ki dolgoročno vplivajo na javno zdravje in bremenijo zdravstvene sisteme.

Ministrstvo za zdravje si prizadeva za zeleni prehod zdravstvenega sistema v Sloveniji. Izvedeno je bilo ciljno usposabljanje za upravljanje z energijo in izvajanje naprednih ukrepov za razogljičenje zdravstvenega sistema, junija bo potekala konferenca, na kateri bomo celostno obravnavali izzive in priložnosti razogljičenja zdravstvenega sistema v Sloveniji. V pripravi je javni razpis za ciljni raziskovalni projekt, v okviru katerega bosta pripravljena analiza ogljičnega odtisa slovenskega zdravstvenega sektorja in strategija za njegovo zmanjšanje.

Veseli nas, da si Mestna občina Kranj prizadeva za zmanjšanje ogljičnega odtisa in je bila uspešna tudi na pozivu Evropske komisije za 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest v EU do leta 2030. Zavedamo se, da so za ustvarjanje trajnostne prihodnosti nujno potrebna prizadevanja vseh deležnikov, zato bomo v tem procesu sodelovali pri uresničevanju ambicioznih podnebnih ciljev in s tem izboljšanja pogojev za zdravje in dobrobit prebivalstva.

Ministrstvo za zdravje izraža veliko podporo Zavezi za podnebno nevtralni Kranj do leta 2030. Želimo, da se ukrepi uresničijo v najkrajšem možnem času, obenem pa se veselimo nadaljnjega sodelovanja, razvoja in strokovnih uspehov, ki bodo pripomogli k zdravju prebivalstva in zmanjševanju tveganj za zdravje.«

 


PROGRAM KONFERENCE Ministrstva za zdravje 'Zdravstvo po zeleni poti', ki bo 3. junija 2024 na Brdu, namenjena pa je vsem akterjem, ki lahko pripomorejo k razogljičenju zdravstvenega sistema.


 

Bruselj: Podnebna pogodba MOK med najboljše pripravljenimi

 

Kranj je eno od 112 mest, ki jih je Evropska komisija izbrala v Misijo podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. V preteklem letu so v MOK v sodelovanju s ključnimi deležniki (podjetji, organizacijami …) pripravljali podnebno pogodbo – nabor ukrepov in finančni načrt za njihovo izvajanje.  

A ciljev, ki jih predvideva akcijski načrt, brez ključnih partnerjev dejansko ni mogoče uresničiti. Številna podjetja in organizacije iz Mestne občine Kranj in okolice so tako v preteklih mesecih podpisala zavezo, da bodo delovala skupaj in proaktivno za uresničitev ciljev Misije v Kranju. S pismom podpore se je temu pridružilo tudi Ministrstvo RS za zdravje.

 

Podnebno pogodbo z zavezami partnerjev so v Bruselj oddali 13. marca 2024. Konec aprila so od konzorcija NetZeroCities prejeli odlično novico, da podnebna pogodba izpolnjuje vsa merila in gre zato neposredno v pregled Evropski komisiji. Od skupno 23 mest, ki so v marčevskem roku oddala podnebne pogodbe, jih skupaj s Kranjem deset izpolnjuje zahtevana merila, deset mest mora opraviti nekaj manjših oz. večjih popravkov, tri mesta pa tokrat niso bila uspešna. Glede na izredno dobre odzive v MOK računajo, da bodo v jeseni pridobili tako imenovani mission label, ki potrjuje, da so na pravi poti pri uresničevanju naših načrtov.